ТРИБИНА О БОЛЕСТИ ЗАВИСНОСТИ ,, КЛАДИОНИЦА ЈЕ МОЈА ПРОШЛОСТ“

У складу са Програмом превенције Тим за социјалну и здравствену заштиту Средње школе „ Драгачево“ у сарадњи са Удружењем грађана за борбу против зависности од коцкања и других зависности ,, Нада“ из Лучана, организовао је трибине о коцкању као болести зависности.

Трибине су одржане 30. новембра 2022. у школи у Гучи и 14. децембра 2022. у школи у Лучанима.

И поред тога што су алкохолизам и наркоманија болести зависности о којима се најчешће говори, у Србији је највише забележено случајева зависности од коцкања. Почетком ове године евидентиран је нагли скок прилива пацијената, зависника од коцке, у специјалној болници за болести зависности у Драјзеровој. Пораст од 30 % није забележен у претходних десет година од када се у овој болници започело са лечењем ове врсте зависности. Статистика каже да сваки четврти мушкарац старосне доби од 18 до 26 година има проблем зависности од игара на срећу. Зависнот од коцке се развија постепено, особа обично и не примећује да је проблем настао. Оног тренутка када особа размишља само о одласку у коцкарницу, не посвећује пажњу породици, све је одсутнија од куће, занемарује своје задатке, може се рећи да је проблем већ узео маха.

Управо о тим и  таквим проблемима, имали смо прилику да слушамо од господина Бранислава Јемуовића. Било је врло поучно чути савете из личног искуства господина Јемуовића, која су преточена и у књигу, под називом ,, Кладионица је моја прошлост“. Трибине су биле интерактивног типа уз учешће публике па су ученици добили одговоре на сва питања, а имали су и прилику да ураде тест за утврђивање зависности од игара на срећу.

У организацији трибине учествовали су:  Бојана Перовић, Милутин Поповић, Ангелина Јовашевић.

Трибина 2022.