Биљке „пију” воду из саксија од рециклираног дрвећа
Као резултат поремећаја климатских промена, поплава, па сушног периода велики број сатабала листопадног и четинарског дрвећа, у протекле две године, у Општини Лучани морао је бити посечен. Ученици СШ „Драгачево”, уз помоћ професора, су осмислили како да дрвеће које би завршило као огрев буде искоришћено на другачији, еколошки начин. Рециклирањем осушеног шумског материјала и његовим претварањем у пиљевину добијен је материјал од кога се праве еколошке саксије, тако да биљке могу бити засађене у потпуно природне посуде сачињене од дрвета, прополиса, семенки и шумских плодова. Идеја је да и биљке „пију” воду из здравих „лименки” и да животне сокове црпе у сагласју са очувањем животне средине.
Амбасадори одрживог развоја и животне средине, су и ове године, организовали међународни такмичарски програм „Млади еко-репортери”. Циљ је да се млади, узраста од 11 до 21 године укључе у Програм и изнесу своје виђење о начинима очувања животне средине.
Овогодишњи слоган Програма био је „Рециклирај, не бацај”. Млади су могли да конкуришу у три категорије - чланак, фотографија и прилог, а задатак је био да прикажу како они виде процес рециклаже и да на креативан начин то представе јавности. Руковођени прошлогодишњим успехом, када је ученица наше школе Дијана Никшић освојила прво место, у категорији фотографија, али и жељом да пре свега допринесу очувању животне средине и ове године наши ученици су учествовали у Програму. Тим ученика, СШ „Драгачево” издвојено одељење у Лучанима, у саставу Маријана Рендулић, Марија Кратовац и Игор Матијашевић , а уз помоћ професорки Ангелине Јовашевић и Тање Вуковић, конкурисао је у категорији фотографија/фотографски есеј и приказао кроз серију фотографија како се спроводи процес рециклаже приликом израде еко-саксија.
Нашим ученицима желимо много успеха, а најбољи радови Националног конкурса биће изложени у Београду 5. јуна.
Секретар: Ова адреса ел. поште је заштићена од спамботова. Омогућите JavaScript да бисте је видели.