Хемијско технолошки техничар (IV степен)

• ПОДРУЧЈЕ РАДА:  ХЕМИЈА, НЕМЕТАЛИ И ГРАФИЧАРСТВО
  • ОБРАЗОВНИ ПРОФИЛ: ХЕМИЈСКО-ТЕХНОЛОШКИ ТЕХНИЧАР
  • ШИФРА: MOLU MA 4F03S
  • СТЕПЕН СТРУЧНЕ СПРЕМЕ: IV
  • БРОЈ УЧЕНИКА: 30

УПИС У СРЕДЊУ ШКОЛУ
ЗА ШКОЛСКУ  2019/2020.годину
Зашто хемијско технолошки техничар!!!

1. Занимање које пружа сигурност за посао
  2. Занимање које покрива широк спектар производних и непроизводних делатности
  3. Занимање које обезбеђује одличне предуслове  за наставак школовања и даје проходност на велики број факултета и виших школа.

С обзиром да се последњих година ситуација на тржишту рада, кaо и интересовање ученика, како у нашој Општини , тако и у Србији променилo ,и да се јавио дефицит у погледу занимања хемијске струке, наша школа је пратећи актуелну ситуацију, у складу са насталим потребама, као и захтевом локалне заједнице, решила да школске 2019/2020. године школује ученике у траженом образовном профилу- ХЕМИЈСКО ТЕХНОЛОШКОГ ТЕХНИЧАРА.

Оваква одлука била је подстакнута и дописом више фирми у нашој Општини, првенствено водеће међу њима, Предузећа,,Милан Благојевић-Наменска“ АД-Лучани, као и Предузећа :,,Максима“-Лучани, ,,Аурора“, ,,Хидрокомерц“, у којима нас руководство фирми обавештава за потребом управо оваквог кадра. ( у протеклој години, у нашој школи већи број људи, затражио је ванредно, преквалификацију управо за Хемијско-технолошког техничара!)

Конкретно, у Предузећу,,МБ-Наменска“,АД-Лучани, спремни су да и следеће школске године стипендирају наше ученике у траженом образовном профилу.

Наиме, већ пета генерација ученика, занимања  Хемијско технолошког техничара, редовно, током школске године, прима стипендије, чији се износ повећава од прве до четврте године.

У претходне три године, показало се, да су управо стипендије  јак мотив ученицима за постизање добрих резултата рада, тако да је успех ових ученика, уз заједничи рад и ангажовање, по правилу много бољи него у Основној школи.

Тако се успешна сарадња наше школе и Предузећа,,МБ-Наменска“-АД, Лучани, наставља и у наредној години, уз обећање, да се по завршетку школовања, настави са стипендирањем ученика и на факултетима.

Сматрамо да су овакви услови школовања у данашње време неизвесне и врло скромне материјалне ситуације у којој се сви налазимо, када је врло тешко наћи одговарајући посао, нарочито у својој струци, од пресудног значаја за ђаке и њихове родитеље, приликом опредељивања за одређено занимање.На овај начин родитељи би својој деци обезбедилисигурну егзистенцију након школовања, и пружили могућност за наставак школовања на великом броју факултета за које овај профил даје проходност.План и програм овог профила, обезбеђује заступљеност свих опште образовних премета( не само хемије, како се врло често грешком размишља).

Школа у потпуности испуњава све законом предвиђене нормативе, како у погледу стручног кадра, тако и по питању опремљености кабинета за извођење наставе из општеобразовних и стручних предмета.

Настава је увек преподневна, од 730 до 1335 часова, што је усклађено са превозом ученика из околних места, а постоји и могућност организованог превоза, ако се за то укаже потреба.

У оквиру школе ученици имају могућност исхране у школској кухињи.

Такође, постоји велики број ваннаставних активности које се реализују кроз разне секције, и  кроз њихов рад ученици се спремају за такмичења у оквиру своје струке, као и остале спортске или културно-уметничке активности, кроз чији рад се подстичу и негују креативне способности и развијају интересовања наших ученика.

Наша школа је посебна по ангажовању ученика у раду Ученичких компанија, програму који осим стручних знања, оспособљава ученике и у области предузетништва и уводи их у свет тржишта и тржишног пословања. Већ другу годину за редом идемо на такмичење Регионалног карактера, а добрим пласманом обезбеђујемо учешће и на Националном нивоу. Такмичења су места дружења и упознавања, размене искустава, одржавају се у Крагујевцу и Београду и трају више дана. За сада то су две компаније:

и а сигурно ће их бити и више. Производе наше компаније, можете купити сваког понедељка у нашој школи, у времену од 1000 до 1200часова.

Од пре две  године, ушли смо у друштво Еко-школа, као једина Средња школа на нивоу Моравичког округа, а једна смо од 10 школа у Србији, која је изабрана за сарадњу и на међународном нивоу (са школом у Румунији).

Наравно, не треба заборавити ни излете и екскурзије( Праг, Беч, Грчка, Будимпешта…), које реализујемо на нивоу школе, али које и сами организујемо као награду за добре резултате рада у појединим секцијама и на такмичењима.

Позивамо Вас и на Фестивал науке, манифестацији коју припремамо за месец мај, а која ће се одржати испред Дома културе у Лучанима.

Ништа мање важно, статистика коју водимо на нивоу школе, показује да наши ученици постижу завидне резултате у даљем школовању, о чему сведоче претходне генерације врло успешних студената, који редовно уписују факултете и више школе.

На крају, мада можда и најважније, како нам искуство говори, а то је да деци у том узрасту теба пружити разумевање, подршку , помоћ и пажњу, а родитељима могућност сталне комуникације и добре сарадње са наставницима, по чему се наша школа сигурно издваја од школа у околини.

Сваког радног дана од 800часова, можете посетити нашу школу, доћи са Вашом децом, лично питати и проверити све што Вас интересује. Бићете нам драги гости и врло радо ћемо Вам дати одговоре на сва питања.

За све информације и активности у нашој школи, посетите сајт наше школе- www.skoladragacevo.edu.rs

Контакт  тел. 032 817 531

С поштовањем,

Стручно веће хемијско-технолошке групе предмета