У СУСРЕТ ВИДОВДАНУ

Последњих година видљива је промена односа новог нараштаја према Kосову и Метохији; Марко Танасковић је у праву када родољубље младих идентификује као "нови панк".

Kосовски завет на својеврстан начин промовишу и уметници, а његови елементи уграђени су и у низ песама и албума групе "Београдски синдикат" - нова песма "Догодине у Призрену" као да је лане пробудила и многе одавно успаване. У исто време, српско традиционално и етно певање узима све више маха: сада и средњошколкама више није мрско да певају песме које су (и начином којим су) певале и њихове баке. Мени лично у последњих годину дана привукла је пажњу група "Луча", коју су основале четири младе и образоване девојке из разних делова Србије, које је повезала љубав према традиционалној музици. Упознале су се на одсеку за српско традиционално певање у београдској средњој музичкој школи "Мокрањац", а онда су неке од њих песму Kосова додатно изучиле на катедри за етномузикологију при Музичкој академији. Прикупљале су дословно скривено или заборављено национално благо, а онда му удахнуле нови живот својом интерпретацијом и савременим аранжманима. Неке од тих песама су нам биле познате, а неке попут горанске "Млајнесто, горски трндафил", представљају прави ђердан новооткривених мотива и мелодија. Била је то ретка, можда и јединствена појава, да неко у двадесетим годинама толико посвећено приђе теми и носи је са толиком жаром, као што су то учиниле ''Лучоношкиње''. ...

Kосово - то је идеја која се живи и која тражи свакодневну жртву. Нека би мала, данашња и сутрашња, била да наша оживљена предачка песма допре до што ширег круга слушалаца. Јер, као што знамо, певали смо и у најтежим данима... и песма нас је одржала, одистински.

др Немања Девић, историчар

У црквеном дому храма Светог пророка Илије у Вичи, 15. маја је отворена изложба фотографија посвећена јубилеју – 90 година постојања храма. У програму је учествовао и ученик наше школе Матија Рановић са сплетом народних мелодија.

Фото: Рад примењеног уметника Олгице Стефановић

Припремила: Марина Луковић, вероучитељ