НАУКА У ЈАНИНОМ СРЦУ

Јана Домановић, ученица трећег разреда гимназије наше школе, трећу годину за редом је полазник Истраживачке станице Петница. Својим великим залагањем и радом успела је да се докаже као успешан млади истраживач. Она похађа семинаре из области биохемије. Сваки Јанин урађени пројекат је био одлично прихваћен и подржан од научних сарадника и професора у Петници.

Оно што је за посебну похвалу јесте да је Јана учествовала на јубиларној XX конференцији  одржаној од 16. до 18. децембра 2021. године. Њен пројекат изабран међу 45 најбољих из различитих области (хемије, биологије, математике, физике, лингвистике итд) који су представљени научној јавности. Она је презентовала свој рад  под именом „Утицај различитих односа сурфактанта на успешност инкапсулације госипетина у ниозоме и његова биолошка улога“. Бавила се нано технологијом, правећи нано везикуле које садрже госипетин и испитивала њихово антитуморско дејство на ћелије тумора мозга. Један од односа показао је успешно антитуморско дејство. Имала је веома успешну презентацију и урађен плакат, који су такође у Петници препознали и поставили на свој сајт као пример добре праксе.

Јанин рад биће објављен у Петничким свескама.