МЕЂУНАРОДНИ ДАН ТОЛЕРАНЦИЈЕ

,, Да би веровао у свој сопствени пут, не мораш да доказујеш да је туђи погрешан“

Пауло Коељо

Лучани

У среду, 16. новембра  низом активности обележен је Међународни дан толеранције. То је дан који  треба да нас подсети на поштовање и уважавање другачијих од нас.  Разумети и прихватити мишљење  другачије од нашег, представља врлину која гради здрав и миран живот унутар заједнице.  Развоју толеранције доприносе емпатија, моралне вредности, разликовање доброг од лошег, а одмажу предрасуде и стереотипи. Због тога, да бисмо могли бити толерантни, морамо преиспитати своје предрасуде и ставове. Оно што охрабрујe, јесте чињеница да се толеранција учи.

,, Не слажем се са оним што мислиш, али ћу до краја бранити твоје право да то кажеш“ - Волтер

• Ово су речи утиснуте на беџеве које су ученици и наставници у Лучанима носили, а које више од две стотине година охрабрују наш дух.
  • Обавештење  и мудре мисли на тему толеранције, које је прочитала Александра Милуновић, говорили су, да се сваком речју, делом и мисли боримо за људска права – за своја права.
  • У холу школе урађен је пано, који треба да нас подсети да је у реду бити другачији.
  • Радионице на тему толеранције, реализоване су у петак, 18. новембра у свим одељењима.

• Активности су реализовали чланови Ученичког парламента, уз помоћ професора  Ђулијана Ђулића и Ангелине Јовашевић.

Заједничку активност на нивоу школе осмислила је педагог Бојана Перовић.

Свако одељење је добило задатак да представи шта за њих значи толеранција. Имали су слободан избор што се тиче начина изражавања. Већина одељења је толеранцију представила у облику паноа. 2 одељења су урадила презентације, док је једно одељење направило игру асоцијација на тему толеранције. Капитени су били представници ученичког парламента, уз свесрдну помоћ одељењских старешина. Панои су изложени у холовима школа у Гучи и Лучанима и објављени су на Инстаграм профилу школе. Урађен је заједнички постер са свим овогодишњим радовима ученика.

Дан толеранције 2022.