„ШАХОВСКЕ НОВОСТИ“

На позив организатора, дана 24-ог марта текуће године, Средња школа „Драгачево“ је имала прилику да учествује на једном шаховском турниру који потпуно превазилази оквире локалног.

Реч је о Отвореном екипном првенству средњих школа Београда. Сам турнир је имао врло необичан формат: нешто између међу-зонског и регионалног, како смо накнадно обаштени. На овом турниру су учествовале све знамените београдске средње школе, престонице омладинског шаха у Србији: Прва математичка, „архитектонска“, „рачунарска“ Гимназијa, XIII и XIV београдска гимназије, Ваздухопловна академија, Средња електро-техничка „Стари Град“, Прва спортска Гимназија, Фармацеутско-физиотерапеутска средња, Гимназија „Патријарх Павле“, затим младеновачка Гимназија, Гимназија из Старе Пазове, Прва земунска Гимназија, ваљевска итд. Све су то школе са од 8 до 13 одељења, по години ( 1000 – 1500 ученика, укупно ). У пракси, то значи следеће: сви играчи из прве четири школе имају FIDE-профиле ( „првокатегорници“, мајсторски кандидати, па чак и FIDE-мајстори ). То су момци и девојку који профисонално играју шах у неком од шаховсих клубова наше прве лиге. У једној таквој конкуренцији, између 23 екипа, наши момци су заузели 7-мо место и стекли право директног пласмана на државно екипно првенство Средњих школа ! ( По колима – 3:1, 3:1, 1:3, 2:2, 2:2 ).

Последња 2 кола, 2 чудновата ремија ( али, нећемо о томе овде, то ћемо оставити на за секцију ) одвојила су наше шахисте од од 4-ог а можда, чак, и од 3-ћег места! Невероватно квалитетне партије су пружили Лазар Радичевић и Јован Стојић, ученици II-г одељења ( други разред општег смера Гимназије ).

Девојке су имали „нешто лакши“ посао. Укупно је било 11 женских екипа. Наше девојке су заузеле четврто место! По нашој процени, њихов успех превазилази сва могућа нагађања, па и најсмелија очекивања. Лововски су одуграле свих пет кола, иако је било тренутака када смо били на ивици одустајања „од свега“. Посебно су се истакле Љубица Гуговић и Валентина Милошевић, ученице I и II године економског смера ( профил: финансијски администратор ).

Примећени смо! Већ након дргог кола постало је јасно да „са екипом из  Драгачева“  треба бити максимално опрезан. Можда је то разлог што су нас у трећем колу суочили са Првом математематичком Гимназијом ( са најбољима у држави )! Частан пораз – ценимо да, у овом тренутку, више од једног бода ( Лазаревог ), објективно и није било могуће. Момци из математичке су регистровани шахисти, са импозантним FIDE-рејтингом. Значајно, драгоцено искуство за наше момке – сада је свакоме јасно да је „екипни шах“ 15 пута захтевнији од шаха у индивидуалној конкурнцији!

Распложење: и момци и девојке су екстремно мотивисани. Штета је што оваквих турнира нема више. Сви су свесни „непотребних пропуста“ и пропуштени прилика за далеко бољи пласмон. Већ се „кују“ тактике и стратигије за државно ...

Захваљујем се свим колегама са разредним старешинством које су наше шахисте ослободили похађања наставе у петак. Посебна захвалност директеру и педагогу школе на оргиназационим припремама, меморандумима, пријавама, регистрацијама и несхватљиво огромној количини детаља које смо морали ажурирати.

Посебна захвалност организатирима – Средњој мединциској школи при Академији „Доситеј“, у Београду.

п.с.: ПОТПУНО смо уверени у далеко бољи пласман, већ на следећем турниру. Већ смо почели са наредном рундом припрема – и, стрпљиво чекамо нову шансу!

професор филозофије, Ђулијано Ђулић

у Гучи, 28-ог  марта, 2023 године