Посета фабрици воде Рзав у Ариљу

Овог месеца, заједно са нашим ученицима хемијске струке у Лучанима, имали смо прилику да посетимо Фабрику воде ,, РЗАВ“ у Ариљу.

Том приликом од наших љубазних домаћина, чули смо причу од самог настанка водосистема ,, РЗАВ“ па до данашњег, савременог система за снабдевање и пречишћавање пијаће воде.

Проблем водоснабдевања становништва и индустрије у Србији уочен је још пре две деценије. Тада је приступљено систематском изучавању овог проблема. Опсежне студије на којима се радило више година анализирале су потребе у води за становништво и индустрију, расположиве ресурсе подземних и површинских вода и дале су предлоге за решавање водоснабдевања појединих насеља. Најновија истраживања обављена последњих година за потребе Водопривредне основе Србије и Просторног плана Србије потврдила су закључке из досадашњих студија и дала су приоритет регионалним системима водоснабдевања. Регионални систем "Рзав" у свим досадашњим истраживањима, има значајно место у решавању проблема водоснабдевања градова Западне Србије. Водоводни систем “Рзав” снабдева пет градова. Систем је одговоран за производњу и дистрибуцију воде до градских резервоара односно до прикључака на магистрални цевовод. Од резервоара до крајних потрошача одговорност за квалитет воде сносе градске јавне комуналне организације.

Воде Великог Рзава су изванредног квалитета. Ово је последица чињенице да се Велики Рзав формира отицањем воде са површине од 580 км2 са источних падина Златибора, Муртенице и северних падина Мучња, без индустријских загађивача са неразвијеном саобраћајном мрежом.

Преко 90% површина сливног подручја Великог Рзава је пошумљено и затрављено, са јако ретком насељеношћу од 42 становника по км2, са тенденцијом даљег опадања броја становника.

Истраживања квалитета воде које је обавио Завод за здравствену заштиту СР Србије само су потврдила очекивања изванредних карактеристика вода Великог Рзава. Истраживања у периоду пробног рада такође су потврдила квалитет воде Великог Рзава који припада I класи водотока.

Oно што је посебно било интересантно за наше ученике је контрола квалитета воде у свим фазама технолошког процеса, која се обавља у хемијској лабораторији . Лабораторија је опремљена за праћење физичко-хемијских и бактериолошких параметара.

И овог пута врло интерeсантна и корисно реализовна посета у оквиру блок наставе за наше ученике.

Рзав