ПРВЕНСТВО ШКОЛЕ У ШАХУ

У суботу, 14. априла 2018. године, са почетком у 10 часава, одржано је првенствено школе у шаху. Завршна фаза овог, сада већ традиционалног, турнира одиграна је у формату “final four“, по двокружном систем ( што значи да су сви учесници турнира међусобно одиграли по две партије, и као бели и као црни ).

Предивно пролећно јутро у Драгачеву било је благонаклоно према древној игри. У ванредно пријатној атмосфери и одлично припремљеном простору, тајанство шаховке лепоте откривало је своје лице, чинећи кабинет број 26 сасвим другачијим амбијентом.

Из кола у коло, турнир је постајао све напетији и неизвеснији. Слободно се може рећи да су игране изузетно квалитетне партије, то јест, да учесници турнира пружили максимум своје шаховске имагинације и свог шаховског умећа. Кулминацију своје драматичности турнир ће доживети у последњем и најузбидљивијем колу. Али, ни након његовог одигравања, победник није одлучен нити решен.

Да би Средња школа „Драгачево“ добила свог овогодишњег шаховског шампиона, било је неопходно одигравање додатног кола. Наиме, своје снаге су још једном одмерили ученици Александар Марковић и Радош Ивановић. У партији препуној обрта, у изузетно оштрој и отвореној игри, оба играча су имали своје шансе, своје добитне варијанте. Време предвиђено за одиграавање партије ( сваки играч је имао на располагању по 15 минута ) свакако је протицало брже но иначе. Заставице на шаховским сатовима су се, безмало, за трен нашле „у зони пада“ – да се изразимо шаховским жаргоном – код оба противника. Ипак, у овим заоштреним шаховским околностима се боље снашао ученик Александар Марковић. Након „одлучујуће егзекуције“, чиме је освојио квалитет више, Марковић приводи ову шаховску драму у рутинску завршници, чиме успева да одбрани титулу првака школе од прошле године. Дакле, и ове 2018. године, шаховски првак Средње школе „Драгачево“ у Гучи је Александар Марковић, ученик четвртог разреда гимназије!

Друго место је припало Радошу Ивановићу који је, према општој процени, још више унапредио своју шаховску вештину у односу на претходно првенство школе. Ивановић је одиграо неколико партија које зраче инвентивношћи и ширином какву ретко имају и школавани играчи шаха.

Треће место је припало Маријану Миливојевићу који је још једном потврдио своју бескомпримисну борбеност и неумољивост.

Захваљујући напорима директора школе, тројица првопласираних играча ће и ове године имати прилику да као такмичари учествују на интернационалном турниру у Горачићима, који ће се одржати средином маја. Дакле, осим плакета и диплома, које школа редовно додељује својим најбољим шахистима, поменути ученици ће имати прилику да играју са врхунским мајсторима европског и домаћег шаха, као што је то био случај и прошле године.