ШЕКСПИР – ВЕЧИТА ИНСПИРАЦИЈА

Ученици и професори Средње школе „ Драгачево “ ( издвојено одељење у Лучанима ), придружили су се целом свету у обележавању важаног јубилеја – 400 година од смрти ненадмашног књижевног генија, Вилијема Шекспира.

Шекспир - чудотворни драмски писац који је изменио свет позоришта,  показао је  велико разумевање за људске слабости и неуспехе, а његова слика људских односа и карактера никада није била искључиво светла или искључиво мрачна. Истицао је многе људске идеале, али није пропуштао да нагласи и њихову ограниченост у неком смислу. Шекспирови јунаци су се суочавали са стварношћу, доживљавали је као лепу без сладуњавости или трагичну без безнађа и увек су је на крају прихватали.

Тај суштински егзистенцијални оптимизам, тај зрели и разборити поглед на људску ситуацију је можда најдопадљивија црта Шекспирове уметности и залога њене трајне популарности.

На његовом споменику, уметници који су били свесни шта је човечанство изгубило, исписали су:

„ По мудрости Нестор, по генијалности Сократ, по уметности Вергилије. Земља покрива, народ плаче, а Олимп га има“.

Програм су припремили професори енглеског језика Иља Лимић и Наташа Урошевић, у сарадњи са помоћником  директора,  Ангелином Јовашевић. Ученици који су учествовали у програму и прављењу паноа: Вукашин Милосављевић, Ирена Филиповић, Каћа Нешовановић, Јована Караџић, Андријана Благојевић, Катарина Сретеновић, Анђела Славковић, Милош Милутиновић, Никола Аврамовић, Јована Мајсторовић, Бојана Мајсторовић, Урош Јелушић, Александра Герзић, Дијана Никшић, Ивана Мијаиловић, Игор Матијашевић, Јелена Домановић, Сања Јешић и Душица Божић.