Годишњи састанак екошколских координатора, 18-19. октобар 2019. Златибор

Радионице у оквиру пројекта “Women2030” (у партнерству са Women Engage for a Common Future WECF ) и “Циркуларна економија као модел одрживог развоја друштва” (подржан од стране Министарства заштите животне средине Републике Србије) одржане су на Златибору, у оквиру редовног годишњег састанка екошколских координатора међународног програма Еко-школе.

Први дан радионице су биле организоване како би се прикупило довољно информација везано за учешће и положај жена у животној средини. Тако су у скицирању “идеалног мушкарца” и “идеалне жене”, истакнуте све особине које би требало да поседују. Док су за идеалног мушкарца најчешће пожељне особине биле способност, амбициозност, духовитост и свестраност, код идеалне жене се једна особина посебно истакла, а то је да би идеална жена требало да буде “ненаметљиво интелигентна”! Поред овога, радило се и на “мапирању ресурса” у виртуалној локалној заједници, где је приказано коме су који ресурси најбитнији, у односу мушкарац/жена, па су се чуле и неке нове идеје. Други су на веома занимљив начин у облику кратке представе предочили своје виђење мушкарца као Градоначелника и жене као Градоначелнице. Трећа и четврта група су приказале које су то све активности и задужења која један мушкарац и једна жена обаве током свог радног дана. Радионице су биле веома интерактивне и занимљиве.

Домаћини су били Еко-школа ,,Димитрије Туцовић” из Чајетине и Удружења грађана ,,Златиборски круг”.

У оквиру састанка координатора представљени су пројекти за наредни период, са посебним нагласком на Циљеве одрживог развоја и циркуларну економију.

Добродошлицу је пожелела екошколска координаторка Зорица Милосављевић, која је уједно и председница Удружења грађана ,,Златиборски круг”. Присутнима се обратила Бојана Божанић, као представница општине Чајетина, која као локална заједница подржава Еко-школе од самог почетка, од 2013. године.

Други дан састанка, 19. октобра 2019. у просторијама Културног центра Златибор одржан је Годишњи састанак екошколских координатора у оквиру међунардоног програма Еко-школе и конференција ,,Принципи циркуларне економије у служби заштите животне средине” (Env.net)), коју је модерирала национална координаторка програма Еко-школе Александра Младеновић.

Састанку је присуствовало преко сто екошколских координатора из предшколских установа, основних и средњих школа, високих школа и школа за основно и средње образовање са домом ученика. Подељене су Зелене заставе Еко-школама које су стекле статус по први пут и потврде новим школама о уласку у међународни програм. Овом приликом им још једном честитамо и радујемо се будућој сарадњи. Посебно смо поносни на Еко-школе које по други и трећи пут обнављају свој статус.

Проф. др Анђелка Михајлов представила је кроз презентацију Циљеве одрживог развоја, неки од њих су већ имплементирани у наше програме и пројекте. Екошколски координатор Катарина Илинчић из ОШ ,,Арсеније Лома“ са Рудника представила је како је путујући Караван за климу спроведен у локалној заједници са мноштвом радионица и активности. Радмила Јокић нам је представила пројекат “Кошница – циркуларна економија као модел предузетништва младих”, који реализују у сарадњи Центар за развој образовања ,,Планета“ из Сомбора, која се бави програмима за децу и младе и ШОСО са домом ,,Вук Караџић“ која образује и васпитава децу са сметњама у развоју.

Екошколска координаторка Биљана Кнежевић представила је како је ОШ ,,Десанка Максимовић“ из Београда спровела активности под називом ,,Смути, па попиј!“ у оквиру кампање ,,Као потрошач, буди део промена!“ коју подржава C&A  фондација. Зорица Милосављевић је презентовала “Модел циркуларне економије у служби заштите животне средине у општини Чајетина”.