Годишњи састанак екошколских координатора у оквиру програма Еко-школе

Годишњи састанак екошколских координатора у оквиру програма Еко-школе одржан је успешно онлине!На састанку се дискутовало о активностима у доба Ковид-19, климатским променама као актуелној теми у #EcoSchoolsSerbia, представљени су примери добре праксе и објављени су подаци о Еко-школама које су први пут стекле статус, или су у различитим фазама обнове статуса.

Наша Еко-школа, обнавља свој статус по други пут, што значи да успешно корачамо еко-корацима, већ четири године.
Програм Еко-школе у Србији активан је од 2012. године, тренутно је 130 образовно-васпитних установа укључено у овај међународни програм у Србији, а потребно је испунити одређене критеријуме ("седам екошколских корака"), како би се стекао статус међународне Еко-школе. Обнова статуса врши се на две године.
Ускоро ,, КЛИМАТСКИ ПАКЕТ “ за децу и младе у Србији.

Деца и млади у Србији ускоро ће добити домаћу верзију иновативног, интерактивног уџбеника о климатским променама под називом “Климатски пакет”.
Реч је о иновативном образовном пакету за предшколце, основце и средњошколце који ће допринети подизању свести и нивоа употребљивог знања о климатским променама и њиховим последицама на живи свет на планети.
Осим што се у овој области крију најважније и најтраженије професије будућности, неопходно је нове генерације образовати у правцу очувања и регенерације животне средине, како би обезбедили здравију, безбеднију и чистију сутрашњицу.
Пакет ће садржати уџбеник прилагођен настави за децу у основним и средњим школама, преко 100 квиз-картица за интерактивну проверу знања, мапу-постер климатских промена, као и посебан приручник за предаваче.
Пакет ће током августа бити преведен на српски са локалним примерима и приказима реалних услова и тако прилагођен потребама домаћег образовног система. Адаптација “Климатског пакета” подразумева и низ тренинга за предаваче из области биологије, географије, физике, и заштите животне средине.
Управо у те генерације полажемо наде да исправе пропусте које смо направили до сада и оздраве планету за срећан и здрав живот оних који је из наших руку наслеђују. Због тога је образовање усмерено на климатске промене од првих школских дана кључно за формирање става и свести младих, а “Климатски пакет” пружа знања и својом интерактивном природом ангажује младе од предшколског до средњошколског узраста.
Адаптација и надградња “Климатског пакета” за потребе рада са децом и омладином у Србији поверена је организацијама Амбасадори одрживог развоја и животне средине, УГ Златиборски круг и Миксер које су удружиле богата знања и искуства из области одрживог развоја и образовања младих како би одговориле на потребе миленијалаца у школским клупама и пружиле слободу ученицима да креирају, истражују, удружују се и уче у амбијенту који је њима најприроднији.
“Климатски пакет” је настао у Русији 2015. као део међународног пилот-пројекта Програма Уједињених нација за развој –UNDP Изворни пакет (http://climate-box.com/) је креирао интердисциплинарни тим руских експерата укључујући климатологе, географе, биологе, економисте, стручњаке за животну средину, наставнике.. До сада, пакет је преведен и спроведен у још седам држава источне Европе и централне Азије. Српска адаптација уџбеника одвија се у оквиру пројекта у области климатских промена који спроводи Министарство заштите животне средине, уз техничку подршку Програма УН за развој и финансијску подршку Глобалног фонда за заштиту животне средине (GEF).